czwartek, 7 kwietnia 2016

Nadzwyczajna lekcja Religii

Żem się tego nie spodziewał. Dzisiaj nie nudziłem się na religii (Ba, ja się w ogóle na niej nie nudzę, ale dzisiaj to wyjątkowo jakoś się złożyło). Nasz nauczyciel jest również historykiem z wykształcenia, więc dużo wiem. Miałem również okazję pochwalić się wiedzą na temat naszej historii po rozbiorach (bo znalazł się temat). Wiecie, że Turcja nie uznawała rozbiorów (jedyna na świecie)? Przecież to muzułmanie. Zawsze zostawiali puste miejsca dla naszych posłów, mówiąc, że "poseł z Lechistanu jeszcze nie przybył". Tak było aż do 1918, kiedy to przybył pierwszy poseł.
Temat na ogół był o judaizmie, ale omawialiśmy również inne, ciekawe tematy. 5 lat temu (bodajże) wybuchła afera z represjonowanymi Białorusinami, którzy uciekli do Polski. Rząd Platformy Obywatelskiej sprzedał ich konta bankowe Łukaszence, a ten zabrał im pieniądze (*klaszcze ironicznie*).
Wiecie, że 26 lat temu przestało istnieć SB i MO? Link. Bał się ich każdy i nie bez przyczyny.
Ogółem, to na przerwie miałem za dużo czasu na czytanie między innymi takich bzdur.
Ewentualnie takich albo takich. Co ja robię???
.
Edit: 17:48
Przegląd internetowej prasy
Holendrzy nie chcą Ukrainy w UE. Przeciwko umowie stowarzyszeniowej z tym państwem zagłosowało 61 proc. wyborców
Lionel Messi jest oburzony oskarżeniami o malwersacje finansowe. Argentyńczyk postanowił pozwać 109 redakcji z 76 krajów, w tym także „Gazetę Wyborczą”.
Lider Komitetu Obrony Demokracji wybrał się z żoną i przybocznymi do Stanów Zjednoczonych. Jego wizytę skomentował na jednym z portali internetowych Paweł Kukiz. „Panie Kijowski... Niech Pan z tych Stanów chociaż cukierki jakieś swoim dzieciom przywiezie. Niech Pan powie Kongresman'om, że przez brak demokracji w Polsce nie stać Pana na utrzymanie potomstwa” – zakpił.
Tylko w ciągu trzech miesięcy Komitetowi Obrony Demokracji udało się zebrać... aż 1,3 mln złotych na działalność. To za te pieniądze lider KOD Mateusz Kijowski wraz z żoną i współpracownikami udali się w podróż do USA.
''Historia człowieka który popadł w długi, stracił dom i stał się bezdomny. Wszystko dlatego, że nie był w stanie płacić składek na ZUS. Dług urósł do monstrualnych rozmiarów. Pamiętajcie Rodacy! Przymus ZUS jest po to, abyście nie wylądowali pod mostem na starość... oh wait!'' ~ Janusz Korwin-Mikke nt. pewnego artykułu
Postanowiłem też, że zamieszczę kilka artykułów na temat repatriantów zza Buga na ziemie odzyskane po 1945 roku w związku z zakończoną II wojną światową i zamianą granic.
Tutajtutajtuno i oczywiście tu znaleźć możecie najciekawsze informacje na ten temat. Tata kupił mi kronikę nt. Ziem Odzyskanych. 11 tom.

Na ten temat bardzo lubię czytać, bo moim zdaniem najciekawsza jest historia Polski właśnie w XX wieku. Nie była usłana różami, ale na pewno ciekawa.
Po wojnie powstawało wiele plakatów (w PRL działała Polska Szkoła Plakatu, dzięki której mieliśmy jedne z najlepszych na świecie, nie tylko filmowych, niestety po upadku komunizmu upadła).


Próbowałem także znaleźć w sieci zdjęcie zrobione w 1947 roku w Wałbrzychu. Sprzeciwiało się ono rządom socjalistycznym. Na jednym ze zniszczonych budynków było napisane: "Marcinkiewicz syn Hitlera. Nie głosuj na PSL". Niestety go nie znalazłem.
Zachód Polski jest strasznie słabo zaludniony, ponieważ mieszkający tam niegdyś Niemcy uciekli do swojego kraju, a na ich miejsce przyszli repatrianci zza Buga.
Znalezione obrazy dla zapytania wojska ochrony pogranicza
Dysl wop 1946.png

Znalezione obrazy dla zapytania PRL

Znalezione obrazy dla zapytania PRL


I kultura była lepsza. I wieś taka bardziej - wiejska.
.
Edit: 22:00
Oglądam Sprawę dla Reportera i łapię się za głowę. Boże. W Polsce dzieją się okropne rzeczy.
Jak tak można? Wstydzę się za większość polskich polityków.
Producenci tytoniu z Lubelszczyzny chcą zarobić na chleb, na jedzenie. Ale akcyza... Francuskie papierosy tanie - około 40% akcyzy. Polskie drogie - ponad 60! No proszę.
Jak żyć?
Ludziom dzieje się krzywda. Niemieccy, Francuscy i inni inwestorzy łatwo na nas zarabiają, a założenie firmy przez Polaka graniczy z cudem. Nie dziwię się, że młodzi uciekają do UK. Super rządy, co nie? Dbają o siebie, o swoich, o urzędników. Zapraszają imigrantów, a zesłanych przymusowo rodaków mają gdzie? W nosie!